Ο επιθετικός πλουραλισμός και η εντυπωσιακή κι άκρως αποτελεσματική άμυνα του Ολυμπιακού στην τρίτη περίοδο (8 κλεψίματα, παθητικό μόλις 6 πόντων), έδωσε το απαιτούμενο «καύσιμο» στην επίθεση του Ολυμπιακού για να πάρει διαφορά 15 πόντων και να φτάσει στη δεύτερη σερί νίκη του κι ενδέκατη συνολικά στην εφετινή Euroleague, κλείνοντας πανηγυρικά τον α’ γύρο της διοργάνωσης.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 82-66 της Αρμάνι Μιλάνο στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής, υπερασπίστηκαν την έδρα τους και πάτησαν στην κορυφή της βαθμολογίας, σε μία φοβερή «συγκατοίκηση» μαζί με τις Μπασκόνα, Μπαρτσελόνα και Μονακό (με πρώτο τον Ολυμπιακό), στις οποίες μπορεί να προστεθεί και η Ρεάλ Μαδρίτης, εφόσον νικήσει την Μακάμπι.

Ο πολύ καλός Πίτερς -στο πρώτο σπουδαίο παιχνίδι του μετά από καιρό- το… ξεκίνησε κι ο Τόμας Γουόκαπ το τελείωσε το «έργο» για τον Ολυμπιακό, κόντρα στην σκληροτράχηλη Αρμάνι, η οποία «επέστρεψε» δύο φορές από διψήφιες διαφορές, αλλά λύγισε στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στην άμυνα των Πειραιωτών…

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 44-38, 59-44, 82-66

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά στην πρώτη περίοδο, έχοντας ένα «σεληνιασμένο» Άλεκ Πίτερς, ο οποίος ήταν αλάνθαστος και με 13 πόντους (3/3τρίπ.), δίνοντας τη δυνατότητα στους Πειραιώτες να ξεφύγουν γρήγορα στο σκορ και να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +12 (27-15).

Οι Ιταλοί προσπάθησαν να ξαναμπούν στο ματς με τα μακρινά σουτ των Μπάρον και Χαλ, μείωσαν και σιγά-σιγά «ψαλίδισαν» τη διαφορά, κλείνοντας το ημίχρονο στο -6 (44-38).

Οι «ερυθρόλευκοι» επέστρεψαν από τα αποδυτήρια με… άγριες διαθέσεις. Η άμυνά τους «έσφιξε» πάνω στους περιφερειακούς της Αρμάνι, τα κλεψίματα διαδέχονταν το ένα τ’ άλλο κι όλα έγιναν πολύ πιο εύκολα για τον Ολυμπιακό. Το +3 στην εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου 44-41, έγινε +15 στο φινάλε της τρίτης περιόδου, με τους Πειραιώτες να «εξαφανίζουν» την Αρμάνι από το γήπεδο, δεχόμενοι μόλις 6 πόντους.

Ο Γουόκαπ έκανε τρομερό ματς σε άμυνα και επίθεση κερδίζοντας μέχρι και… τζάμπολ από τον Χάινς (!), ο Σλούκας συνέχισε να «σερβίρει» ασίστ κι ο Ολυμπιακός «απογείωσε» τη διαφορά πάνω απ’ τους 20 πόντους (80-58), ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο το παιχνίδι και το πρώτο μισό της κανονικής περιόδου στην εφετινή Euroleague.

Στους 16 πόντους σταμάτησε ο Πιτερς, με τον Γουόκαπ να προσθέτει άλλους 10 πόντους, αλλά και 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 3 ασίστ. Μόνο Μπάρον ολοκλήρωσε «διψήφιος» το παιχνίδι για την Αρμάνι (12π.), που είχε μόλις 7/22 τρίποντα, αλλά και 21 λάθη.

Διαιτητές: Λάτισεβς, Λοτερμόζερ, Πιράντι

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10 (2), Κάνααν 2, Λούντζης, Λαρεντζάκης 5 (1), Φαλ 7, Σλούκας 8 (2), Βεζένκοφ 8 (2), Παπανικολάου 9 (1), Μπολομπόι 2, Πίτερς 16 (3), Μπλακ 6, ΜακΚίσικ 9 (1).

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Έτορε Μεσίνα): Ντέιβις 5 (1), Τόμας 6, Λουβαβού-Καμπαρό 9 (1), Μήτρου-Λονγκ 9 (3), Τονούτ, Μέλι 7, Μπάρον 12, Ρίτσι 5 (1), Χαλ 5 (1), Μπαλντάσο, Χάινς 8.

Η Ρεάλ άφησε πίσω της την προ εβδομάδος ήττα της απ’ την Μπασκόνια και συνέτριψε την Μακάμπι Τελ Αβίβ με 98-65 στο «Wizink Center» στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Euroleague, κλείνοντας ιδανικά τον α’ γύρο της στη διοργάνωση. Στο 11-6 πλέον οι Μαδριλένοι, που δημιούργησαν συνθήκες πενταπλής (!) ισοβαθμίας στο «ρετιρέ» της βαθμολογίας της Euroleague, με τον Ολυμπιακό πρώτο, τη Ρεάλ 2η, την Μπασκόνια 3η, την Μπαρτσελόνα 4η και τη Μονακό 5η, λόγω των διαφορών στους πόντους. Στο 9-8 κι οριακά εκτός οκτάδας «έπεσαν» οι Ισραηλινοί.

Με όπλο της την εξαιρετική άμυνα, η Ρεάλ πάτησε «γκάζι» από την πρώτη περίοδο, απέκτησε μία διαφορά ασφαλείας 15 πόντων (22-7) και δεν ξανακοίταξε πίσω της… Η απόσταση με την Μακάμπι μεγάλωνε σταθερά ανά δεκάλεπτο, μέχρι το τελικό 98-65, που έδωσε στους «μερένχες» την πιο ευρεία εφετινή νίκη τους. Από 18 πόντους ολοκλήρωσαν τον αγώνα οι Μούσα (4/7 τρίπ.) και Κορνέλιε (4/5 τριπ.) για μία Ρεάλ που «έγραψε» ποσοστό 54,5% έξω από τα 6,75μ. (18/33 τριπ.). Μόνο ο Τζέιλεν Άνταμς με 15 πόντους «διασώθηκε» απ’ το «ναυάγιο» της Μακάμπι.

Τα δεκάλεπτα: 22-7, 51-34, 78-49, 98-65

Μεγάλο διπλό πήρε ο Ερυθρός Αστέρας στη Βαλένθια, επικρατώντας της τοπικής ομάδας με 77-75 στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής και κλείνοντας τον α’ γύρο της Euroleague, στο… όριο της οκτάδας με ρεκόρ 9-8. Στο 7-10 «έπεσαν» οι «νυχτερίδες» που γνώρισαν τη δεύτερη σερί ήττα τους και τρίτη στα τελευταία 4 ματς.

Ο Ερυθρός Αστέρας είχε σταθερό προβάδισμα από το ξεκίνημα του αγώνα, με τους Φίλιπ Πετρούσεφ (25π. 9ρ.) και Νεμάνια Νέντοβιτς (19π., 6 ασίστ) να σηκώνουν όλο το βάρος στην επίθεση της σερβικής ομάδας και να «μιλούν» στα κρίσιμα σημεία του αγώνα. Από την άλλη πλευρά η Βαλένθια είχε σε πολύ κακή βραδιά τον Ντούμπλιεβιτς (2 πόντοι) και παρά τις προσπάθειες του Κρις Τζόουνς (16π.), δεν μπόρεσε να βρει τα «μεγάλα» σουτ στο φινάλε του αγώνα…

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 42-47, 58-61, 75-77