Ο Λιονέλ Μέσι ξεκίνησε στον 1.000ο αγώνα της αξιοσημείωτης καριέρας του και πιο συγκεκριμένα στην εν εξελίξει σύγκρουση της Αργεντινής με την Αυστραλία στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου, σκοράροντας μάλιστα στο 35΄ το πρώτο του γκολ σε νοκ άουτ αγώνα σε Μουντιάλ! Με το τέρμα μάλιστα που έχει διαμορφώσει το 1-0 στο ημίχρονο του αγώνα, ο Μέσι έφτασε τα 9 σε Μουντιάλ, προσπερνώντας στη σχετική λίστα των Αργεντίνων σκόρερ τους Ντιέγκο Μαραντόνα (8) και Γκιγέρμο Στάμπιλε (8) και κυνηγώντας πλέον την κορυφή, όπου βρίσκεται ο Γκαμπριέλ Μπατιστούτα με 10. Ο 35χρονος είναι ο πρώτος σκόρερ όλων των εποχών της Αργεντινής, με 93 γκολ, και πραγματοποιεί την 169η εμφάνιση για τη χώρα του. Ο Μέσι εντάχθηκε στα 13 του στη Μπαρτσελόνα, και έγινε ο πρώτος σκόρερ της με 672 γκολ σε 778 αγώνες, πριν μετακομίσει στην Παρί Σεν Ζερμέν πέρυσι. Έχοντας μπει στο πρόγραμμα νέων της Μπαρτσελόνα, ο Μέσι έκανε το επαγγελματικό του ντεμπούτο στις 16 Οκτωβρίου 2004 σε ένα ντέρμπι της La Liga εναντίον της Εσπανιόλ.

Στα επόμενα 17 χρόνια, ο Μέσι οδήγησε την Μπαρτσελόνα σε μια περίοδο πρωτοφανούς επιτυχίας, καθώς κέρδισε κάθε σημαντική τιμή που υπήρχε στο σύλλογο, ενώ έγινε επίσης ο πρώτος σκόρερ όλων των εποχών στη La Liga με 474 γκολ. Αν και ο Μέσι κατέκτησε χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο με την Αργεντινή στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου το 2008, πέρασε μια μακρά περίοδο χωρίς τίτλο και απογοητεύσεων με την εθνική ομάδα, με αποκορύφωμα το Παγκόσμιο Κυπέλλο το 2014 και τους τελικούς του Κόπα Αμέρικα το 2015 και το 2016. Αφού αποσύρθηκε για λίγο από τις διεθνείς υποχρεώσεις, ο Μέσι γνώρισε την επιτυχία με την Αργεντινή για πρώτη φορά, όταν οδήγησε την Αργεντινή στον τίτλο του Κόπα Αμέρικα το 2021.

Στο Παγκόσμιο Κύπελλο στο Κατάρ, ο Μέσι θα προσπαθήσει να πάρει στα χέρια του το πολυπόθητο τρόπαιο κάτι που θα τον βάλει δίπλα στον Πελέ και τον Ντιέγκο Μαραντόνα. Κατά τη διάρκεια της καριέρας του, ο Μέσι έχει περίπου 40 τρόπαια σε συλλόγους και διεθνείς διοργανώσεις, ενώ έχει τιμηθεί με το βραβείο Ballon d’Or για τον καλύτερο άνδρα ποδοσφαιριστή της χρονιάς επτά φορές που είναι ρεκόρ.  Αξίζει να σημειωθεί ότι αγωνίζεται στο πέμπτο και τελευταίο του Παγκόσμιο Κύπελλο, καθιστώντας ακόμη πιο σημαντικό για αυτόν την κατάκτηση του τροπαίου, εάν θέλει να ανταποκριθεί στην κληρονομιά του μεγάλου προκατόχου του με τη φανέλα Νο10, Ντιέγκο Μαραντόνα.