Το ματς έγινε στο στάδιο «Αλ Γιανούμπ» στην Αλ Ουάκρα και κρίθηκε από ένα γκολ του Μάθιου Λέκι στο 60΄. Έτσι, οι Αυστραλοί κατέκτησαν τη δεύτερη θέση στο γκρουπ, πίσω από τη Γαλλία και στην επόμενη φάση θα αναμετρηθούν με την πρώτη του 3ου ομίλου (Πολωνία, Αργεντινή ή Σαουδική Αραβία). Οι Socceroos του Γκρέιαμ Άρνολντ επέλεξαν να αμυνθούν μαζικά στο α΄ ημίχρονο, θεωρώντας ότι μια ισοπαλία θα ήταν αρκετή για την πρόκριση. Προϋπόθεση ήταν να μη νικήσει η Τυνησία τη Δανία στον άλλον αγώνα του ομίλου. Στο πρώτο 20λεπτο η Δανία έστησε… πολιορκία γύρω από την περιοχή του Ράιαν, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει κλασικές ευκαιρίες. Απείλησε μόνο με ένα δυνατό σουτ του Γένσεν (11΄) από πολύ πλάγια θέση, που «έβγαλε» ο τερματοφύλακας.

Σταδιακά η Αυστραλία ανέβασε πιο ψηλά τις γραμμές της, κράτησε περισσότερο τη μπάλα και έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε «σβηστά» με 0-0.  Ίδια γεύση και στα πρώτα 15 λεπτά, μέχρι που έγιναν γνωστά τα… μαντάτα από την Αλ Ραγιάν, όπου η Τυνησία είχε πάρει το προβάδισμα. Οι δύο ομάδες ήθελαν πλέον μόνο τη νίκη και σχεδόν άμεσα η Αυστραλία άλλαξε τη ροή της αναμέτρησης. Ο Μαγκρί με έξοχη κάθετη «έσπασε» το οφσάιντ της Δανίας και έβγαλε τον Μάθιου Λέκι σε θέση βολής. Ο έμπειρος επιθετικός με άψογο διαγώνιο πλασέ έγραψε το 1-0 στο 60΄ και τοποθέτησε την ομάδα του σε τροχιά πρόκρισης. Η Δανία χρειαζόταν πλέον ένα μικρό θαύμα, αφού δεν προκρίνονταν ούτε με ισοπαλία. Ο Γιούλμαντ εξάντλησε όλες τις εναλλακτικές του στο 70΄ σε μια απέλπιδα προσπάθεια να ανατρέψει τα δεδομένα και οι «Βίκινγκς» επιτέθηκαν μαζικά στο τελευταίο 20λεπτο. Δεν έδειχναν όμως ικανοί να το πετύχουν και όσο περνούσε ο χρόνος η απογοήτευση τους κυρίευε. Πιο εύκολα απ΄ότι περίμενε ακόμα κι ο Άρνολντ, η Αυστραλία κράτησε τη νίκη και προκρίθηκε για δεύτερη φορά στην Ιστορία της στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Τώρα, ελπίζει ότι θα είναι πιο τυχερή, αφού το 2006 είχε «λυγίσει» 1-0 από την μετέπειτα θριαμβεύτρια Ιταλία, με πέναλτι του Τότι στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων!

Διαιτητής: Μουσταφά Γκορμπάλ (Αλγερία)
Κίτρινες: Μπεϊτς, Ντέγκενεκ – Σκοβ

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Γκρέιαμ Άρνολντ): Ράιαν, Ντέγκενεκ, Σούταρ, Ρόουλς, Μπεϊτς, Λέκι (89΄ Χρούστιτς), Ιρβάιν, Μόουι, Γκούντγουιν (46΄ Μπάκους), Ντιουκ (82΄ ΜακΛάρεν), ΜακΓκρί (74΄ Ράιτ)

ΔΑΝΙΑ (Κάσπερ Γιούλμαντ): Σμάιχελ, Ράσμους Κρίστενσεν, Άντερσεν, Αντρέας Κρίστενσεν (46΄ Μπα), Μέλε (70΄ Κορνέλιους), Χέιμπιεργκ, Γένσεν (59΄ Ντάμσγκααρντ), Όλσεν (69΄ Σκοβ), Έρικσεν, Λίντστρεμ, Μπρέθγουεϊτ (59΄ Ντόλμπεργκ)